MAMA Snabb-Risgröt Kyckling, 78 g

Instant risgröt för snabb tillagning

28 kr

(359 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 78 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Mild smak av kyckling
  • Krämig konsistens
  • Snabb och serveringsfärdig

Ofta köpt tillsammans med Arche Naturküche Misobuljong, Eko, 120 g

MAMA Snabb-Risgröt Kyckling, 78 g 28 kr (359 kr / kg)
Arche Naturküche Misobuljong, Eko, 120 g 58 kr (483 kr / kg)
Totalpris: 86 kr
Beskrivning

MAMA:s snabbrisgröt i smaken "Chicken" imponerar med sina mjuka risflingor och krämiga konsistens, i kombination med en mild smak av kyckling. Blanda bara med varmt vatten, låt dra en kort stund och du kan njuta av din måltid.

Artikelnr.: KK-6999
Innehåll: 78 g
EAN: 8851876204274
Tillverkarnr.: 6999
Varumärken: MAMA
Spår av: C - ägg, D - Fisk, G - Mjölk, L - Selleri, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt och torrt
Ingredienser

81 % risflingor, Salt, Zucker, Aromen (Weizenbohnen, Sojabönor), Gewürze, Smakförstärkare (Mononatriumglutamat (E 621), Dinatrium-5′-ribonukleotid (E635)), Cremepulver (Glukossirap, ganz gehärtetes Palmöl, Milcheiweiss), Torkad ingefära, Druvsocker, kryddaolja (Palmöl, vitlök), getrocknete Frühlingszwiebeln, Palmöl

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 172 / 41 kj / kcal
Fett <0,5 g
  varav mättade fettsyror <0,1 g
Kolhydrater 8,8 g
  varav socker <0,5 g
Protein 0,9 g
Salt 0,53 g
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Tom Kreyenhop , Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, info@kreyenhop.de, www.kreyenhop-kluge.com/de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för MAMA Snabb-Risgröt Kyckling

1 kundrecension i alla språk

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
1 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

1 recension

Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.


Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder