La Chinata

Det världsberömda paprikapulvret från Spanien

Namnet La Chinata kommer från invånarna i byn Malpartida de Plasencia, där företagets grundare Florentino Oliva föddes. I dag har varumärket La Chinata en internationell närvaro och levererar sitt berömda rökta paprikapulver till över 50 olika länder.

Filtrera och sortera

Priser Highlights Kvalitetsstämpel Typ av näring
Filter

La Chinata: 18 artiklar

La Chinata Rökt Paprika Söt

La Chinata Rökt Paprika Söt, Påfyllning, 1 kg

  • Skördad och sorterad för hand
  • Rökta med ek
  • Härlig arom
248 kr (248 kr / kg)

Leverans till 04. november

La Chinata Rökt Paprika Stark

La Chinata Rökt Paprika Stark, Refill, 500 g

  • Skördad och sorterad för hand
  • Rökt med ek
  • Härlig arom
134 kr (268 kr / kg)

Leverans till 05. november

La Chinata Rökt Paprika Bittersöt

La Chinata Rökt Paprika Bittersöt, Burk, 160 g

  • Skördad och sorterad för hand
  • Från de finaste chilifrukterna
  • Ljuvlig arom
74 kr istället för 78 kr (463 kr / kg)

Leverans till 05. november

Paella Seasoning

La Chinata Paella Seasoning, 48 g

  • Med rökt paprikapulver
  • Utan färgämnen eller konserveringsmedel
  • 4 påsar med 12 g vardera
42 kr (875 kr / kg)

Leverans till 05. november

Paellabox "La Chinata" för 4 personer

La Chinata Paellabox "La Chinata" för 4 personer, För 4 personer

  • Med riktig paellapanna (lämplig för induktionshäll)
  • Perfekt som gåva
  • Högsta kvalitet
335 kr

Leverans till 04. november

La Chinata Paprikaflingor i Kvarnen

La Chinata Paprikaflingor i Kvarnen, Stark (24 g)

  • Fin kvarn
  • Med torkad paprika
  • Innovativ och praktisk
56 kr (2 333 kr / kg)

Leverans till 05. november

Paket Paella med Kastrull

La Chinata Paket Paella med Kastrull, 1 Set

  • Med fin paellakrydda
  • Bra presentidé för gourmeter
340 kr

Leverans till 04. november

La Chinata Torkad Chili

La Chinata Torkad Chili, stark (25 g)

  • Skördad och sorterad för hand
  • Söt smak
  • Torkad med ek
41 kr istället för 44 kr (1 640 kr / kg)

Leverans till 05. november

Presentförpackning "Originalet - sött och stark"

La Chinata Presentförpackning "Originalet -​ sött och stark"

  • Sött och kryddigt pulver
  • Exklusiv presentförpackning
122 kr

Leverans till 05. november

La Chinata Smoked Hot Sauce

La Chinata Smoked Hot Sauce, 100 ml

  • Ädel kryddighet med rökdoft
  • För kött och grönsaker
  • Odlad och bearbetad i Spanien
44 kr (440 kr / l)

Leverans till 05. november

La Chinata Pimentón Premium Burk

La Chinata Pimentón Premium Burk, söt, 70 g

  • Skördad och sorterad för hand
  • I 2 olika sorter
  • Rökta med ek
66 kr (943 kr / kg)

Leverans till 05. november

Kit Paella

La Chinata Kit Paella

  • Utan färgämnen och konserveringsmedel
  • Med utsökt paellakrydda
  • Glutenfri
145 kr

Leverans till 05. november

La Chinata Paprikapulver Ekologiskt

La Chinata Paprikapulver Ekologiskt, 70 g

  • Från ekologisk odling
  • Torkas på ett naturligt sätt
  • Glutenfri
47 kr (671 kr / kg)

Leverans till 05. november

La Chinata Presentförpackning "Professional"

La Chinata Presentförpackning "Professional"

  • Häftig presentförpackning
  • Med 3 olika sorter
  • Perfekt för La Chinata-proffs
491 kr

Leverans till 04. november

La Chinata Smoked Paprika Pearls

La Chinata Smoked Paprika Pearls, 50 g

  • Särskild smak
  • För alla pepparrätter
88 kr (1 760 kr / kg)

Leverans till 05. november

Presentförpackning La Chinata No. 1

La Chinata Presentförpackning La Chinata No. 1

  • Med 5 olika produkter
  • Från milt-sött till kryddigt-varmt
  • Perfekt som present
294 kr

Leverans till 05. november

Presentförpackning La Chinata No. 4

La Chinata Presentförpackning La Chinata No. 4

  • Innehåller 3 paprikaspecialiteter
  • Autentiskt spansk
  • Underbart kryddig
248 kr

Leverans till 05. november

La Chinata Presentförpackning "Premium"

La Chinata Presentförpackning "Premium"

  • Med 2 olika sorter
  • Särskild urvalsprocess
  • Ojämförlig arom
223 kr

Leverans till 05. november