Kastner Aprikospepparkakor, 185 g

Traditionell pepparkaksnjutning möter fruktig sötma

56 kr

(303 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 185 g

Bara 5 styck kvar på lager

Leverans senast måndag, 12. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Saftig konsistens
  • Fruktig fyllning
  • Täckta med choklad

Ofta köpt tillsammans med Manner Knappar Chokladdoppade, 180 g

Kastner Aprikospepparkakor, 185 g 56 kr (303 kr / kg)
Manner Knappar Chokladdoppade, 180 g 56 kr (311 kr / kg)
Totalpris: 112 kr
Beskrivning

En riktig klassiker för hela vintersäsongen: denna utsökta pepparkaka förenar tradition med en fruktig fyllning av äkta aprikoser. Den populära frukten från Mühlviertel ger den mjuka, fint kryddade degen en härligt saftig och friskt söt smak. Ett överdrag av fin choklad avrundar smakupplevelsen och skapar en särskild godsak som passar vid alla tillfällen.

Artikelnr.: UNI-877631
Innehåll: 185 g
EAN: 9001734001432
Tillverkarnr.: 877631
Varumärken: Kastner
Spår av: C - ägg, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt och torrt
Egenskaper: alkoholhaltig
Ingredienser

23 % Choklad (Zucker, Kakaosmör, Mjölkpulver, Kakaomassa, Emulgator (Sojalecithin)), Vanilleextrakt, 23 % Vetemjöl, 17 % Aprikosen, Glukos-fruktossirap, Honung, Marzipanrohmasse (Mandeln, Zucker, Wasser, Invertzuckersirup), Persipan (Aprikoskärnor, Zucker, Invertzuckersirup, Potatisstärkelse), Fuktgivande medel (Sorbit), Aranzini (Orangenschale, Glukos-fruktossirap, Zucker, Säuerungsmittel: Citronensäure), Gewürze, Äppelextrakt, Orangenöl, Karamellzuckersirup (Glukos-fruktossirap, Zucker), kakaopulver, Backtriebmittel (Ammoniumbikarbonat), Natriumkarbonat (E500), Kaliumkarbonat, Syrabildare (Acidum Lacticum (mjölksyra)), Glycerin, Geliermittel (Pektin), Aroma, Konserveringsmedel (Alkohol)

Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 1474 / 352 kj / kcal
Fett 10 g
  varav mättade fettsyror 4,8 g
Kolhydrater 59 g
  varav socker 37 g
Protein 6,6 g
Salt 0,21 g
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: Franz Kastner GmbH, Lebzelterstraße 243, 4190, Bad Leonfelden, Österrike, office@kastner-austria.at, www.kastner-austria.at

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Kastner Aprikospepparkakor

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder