Galup Canestrelli, 200 g
Glutenfria kakor att njuta av
188 kr
(940 kr / kg, inkl. 12% moms.
Egenskaper och fördelar
- Mör & smörig
- Lätt vaniljton
- Perfekt till te & kaffe
Beskrivning
De klassiska canestrelli från Galup är möra, smöriga och glutenfria kakor med en typiskt spröd konsistens och en lätt ton av vanilj. De är en traditionell följeslagare till kaffe eller te - äkta italiensk baktradition att njuta av.
| Artikelnr.: | IMP-C30001 |
|---|---|
| Innehåll: | 200 g |
| EAN: | 8053288210069 |
| Tillverkarnr.: | C30001 |
| Varumärken: | Galup |
| Typ av näring: | Glutenfri, Laktosfri |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
| Egenskaper: | fri från gluten, fri från laktos |
Ingredienser
Butter[1], Mandeln, Maismehl, Puderzucker (Zucker, Majsstärkelse), Zucker, Potatisstärkelse, Rismjöl, pastöriserade hela ägg, 6 % Rismjöl, 4 % Vollkornmaismehl, Pastöriserad äggula, Backpulver, Salt
- laktosefrei
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2052 / 490 kj / kcal |
| Fett | 28 g |
| varav mättade fettsyror | 15 g |
| Kolhydrater | 52 g |
| varav socker | 21 g |
| Kostfiber | 2,1 g |
| Protein | 6,5 g |
| Salt | 0,14 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Galup Srl a Socio Unico Uffici Galup, Via Fenestrelle, 32, 10064 , Pinerolo (TO), Italien, www.galup.it |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Galup Canestrelli
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.500 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering