Frunix Flytande Stevia, 50 ml
Det söta alternativet
75 kr
(1 500 kr / l, inkl. 6% moms.
-
Frunix
Honix Pålägg
Veganskt alternativ till honung
58 kr(264 kr / kg) -
Frunix
Majsocker
För bakning, glasering & matlagning
85 kr(170 kr / kg) -
Frunix
Vaniljsocker
För bakverk, mat och dryck
87 kr(1 740 kr / kg) -
Frunix
Majsocker - Refillförpackning
Perfekt sötma & tolereras väl
85 kr(170 kr / kg) -
Frunix
Flytande Stevia
Det söta alternativet
75 kr(1 500 kr / l)
Egenskaper och fördelar
- Sötningsmedel med låg kaloriförbrukning
- Utan bitter eftersmak
- Fri från fruktos
Beskrivning
Färre kalorier med samma smak. Använd för att söta desserter, drycker, müsli och mycket mer. Och eftersom det steviaextrakt som används är av särskilt hög kvalitet finns det ingen bitter eftersmak!
Tips för korrekt dosering: Tre droppar flytande stevia motsvarar ungefär en tesked socker.
Detta fruktpålägg med låg fruktos smakar lika intensivt som färska bär från din egen trädgård. Oavsett om det är som en klassisk spridning på bröd med lite smör eller som en fruktig, söt ingrediens i olika desserter.
| Artikelnr.: | FRX-471151 |
|---|---|
| Innehåll: | 50 ml |
| EAN: | 9120083471151 |
| Tillverkarnr.: | 471151 |
| Varumärken: | Frunix |
| Egenskaper: | fri från fruktos |
Ingredienser
Trinkwasser, Sötningsmedel (Steviolglykosider), Stabiliseringsmedel (Glycerin), Syrabildare (Äppelsyra), Konserveringsmedel (Kaliumsorbat)
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 21 / 5 kj / kcal |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 2 g |
| varav socker | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Frunix GmbH, Hauptplatz 13, 9462, Bad St. Leonhard, Österrike, www.frunix.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Frunix Flytande Stevia
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering