FLYING GOOSE Hoi Sin-sås, 455 ml
Söt-kryddig & aromatisk
59 kr
(130 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Innehåller gluten & soja
- Vitlök, sesamolja & stjärnanis
- Mångsidig användning
Passar med
Beskrivning
Hoi Sin-såsen är en klassisk, söt och kryddig sås baserad på fermenterad sojabönpasta, socker och aromatiska kryddor som stjärnanis och vitlök. Med en hint av sesamolja rundar den av asiatiska rätter perfekt – oavsett om du använder den som dip, marinad eller för att förhöja wok och BBQ.
| Artikelnr.: | KK-8269 |
|---|---|
| Innehåll: | 455 ml |
| EAN: | 8853662056289 |
| Tillverkarnr.: | 8269 |
| Varumärken: | FLYING GOOSE |
| Typ av näring: | Vegan |
| Spår av: | A - gluten, F - Sojabönor, M - Senap, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Konsumeras inom 60 dagar efter öppnandet, Hålls borta från barn |
Ingredienser
Wasser, Zucker, 12 % fermentierte Sojabohnenpaste (Sojabönor, Vetemjöl, Salt, Wasser, Zucker, Smakförstärkare (E621)), konserveringsämnen (E211), Salt, Brandyvinäger, Modifierad tapiokastärkelse, vitlök, Sesamolja, Sternanis, Färgningsmedel (E150c), konserveringsämnen (E202)
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 946 / 226 kj / kcal |
| Fett | 1,7 g |
| varav mättade fettsyror | 0,3 g |
| Kolhydrater | 51 g |
| varav socker | 43 g |
| Protein | 1,7 g |
| Salt | 6,6 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | FLYING GOOSE, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, www.flyinggoosebrand.com/de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för FLYING GOOSE Hoi Sin-sås
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering