FLYING GOOSE Chilisås Sriracha Stark, 455 ml
Klassiskt het
65 kr
(143 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Extra stark med 61 % chili
- Intensiv vitlökssmak
- Mångsidig användning
Passar med
Beskrivning
Sriracha Stark Chilisås imponerar med 61 % chili och intensiv vitlökssmak. Det är det självklara valet för alla som gillar det starkt och aromatiskt. Perfekt som dip, till grillat, wokade rätter eller för att ge kött och grönsaker extra sting.
| Artikelnr.: | KK-8251 |
|---|---|
| Innehåll: | 455 ml |
| EAN: | 8853662056012 |
| Tillverkarnr.: | 8251 |
| Varumärken: | FLYING GOOSE |
| Typ av näring: | Vegan, Glutenfri |
| Råd om lagring: | Konsumeras inom 60 dagar efter öppnandet, Hålls borta från barn |
| Egenskaper: | fri från gluten |
Ingredienser
61 % Chilli, Zucker, Wasser, Salt, vitlök, Syrabildare (E260, E330), Stabilisator (E415), Smakförstärkare (E621), konserveringsämnen (E202)
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 578 / 138 kj / kcal |
| Fett | 1,2 g |
| varav mättade fettsyror | 0,2 g |
| Kolhydrater | 28 g |
| varav socker | 22 g |
| Protein | 2,3 g |
| Salt | 7,3 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | FLYING GOOSE, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, www.flyinggoosebrand.com/de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för FLYING GOOSE Chilisås Sriracha Stark
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering