FLYING GOOSE Chilisås Sriracha Stark & Söt, 200 ml
Perfekt balans mellan hetta & sötma
33 kr
(165 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Medelstark med 45 % chili
- Harmonisk balans
- Perfekt för grillrätter
Passar med
Beskrivning
Sriracha Stark & Söt Chilisås kombinerar 45 % chili med en behaglig sötma och aromatisk vitlök. Perfekt för dig som gillar hetta med en rund, söt ton. Använd den som dip, till grillat, wok eller för att förhöja smaken på kött och grönsaker.
| Artikelnr.: | KK-8285 |
|---|---|
| Innehåll: | 200 ml |
| EAN: | 8853662056944 |
| Tillverkarnr.: | 8285 |
| Varumärken: | FLYING GOOSE |
| Typ av näring: | Vegan, Glutenfri |
| Råd om lagring: | Konsumeras inom 60 dagar efter öppnandet, Hålls borta från barn |
| Egenskaper: | fri från gluten |
Ingredienser
45 % Chilli, Zucker, Wasser, Salt, vitlök, Modifierad tapiokastärkelse, Syrabildare (Ättiksyra (E260)), Stabilisator (Xantangummi (E415)), Smakförstärkare (Mononatriumglutamat (E 621)), konserveringsämnen (Kaliumsorbat (E202)), Färgningsmedel (Paprikaextrakt (E160c))
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 595 / 142 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 33 g |
| varav socker | 32 g |
| Protein | 1,2 g |
| Salt | 4 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | FLYING GOOSE, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, www.flyinggoosebrand.com/de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för FLYING GOOSE Chilisås Sriracha Stark & Söt
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering