FLYING GOOSE Chilisås Sriracha Stark MSG-Fri Utan Glutamat, 455 ml
Kryddig & utan glutamat
70 kr
(154 kr / l, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Extra stark med 61 % chili
- Krämigt flytande konsistens
- Lätt att dosera
Passar med
Beskrivning
Sriracha Stark MSG-Fri Chilisås imponerar med 61 % chili och intensiv vitlökssmak – helt utan tillsatt glutamat. Perfekt för dig som älskar starka såser men vill undvika smakförstärkare. Använd den som dip, till grillat, wok eller för att lyfta smaken på kött och grönsaker.
| Artikelnr.: | KK-8528 |
|---|---|
| Innehåll: | 455 ml |
| EAN: | 8853662056715 |
| Tillverkarnr.: | 8528 |
| Varumärken: | FLYING GOOSE |
| Typ av näring: | Vegan, Glutenfri |
| Råd om lagring: | Konsumeras inom 60 dagar efter öppnandet, Hålls borta från barn |
| Egenskaper: | fri från gluten |
Ingredienser
61 % Chilli, Zucker, Wasser, Salt, vitlök, Syrabildare (Ättiksyra (E260), Zitronensäure (E330)), Stabilisator (Xantangummi (E415)), konserveringsämnen (Kaliumsorbat (E202))
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 657 / 157 kj / kcal |
| Fett | 1,2 g |
| varav mättade fettsyror | 0,3 g |
| Kolhydrater | 33 g |
| varav socker | 25 g |
| Protein | 1,5 g |
| Salt | 8,8 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | FLYING GOOSE, Industriestraße 40-42, 28876, Oyten, Tyskland, www.flyinggoosebrand.com/de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för FLYING GOOSE Chilisås Sriracha Stark MSG-Fri Utan Glutamat
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering