Demmers Teehaus Svart Te "Ceylon Nuwara Eliya FOP", 100 g

Exklusiv tenjutning från Sri Lanka

86 kr

(860 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 100 g

I lager från 20. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans tisdag, 27. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Vacker orange färg
  • Sammetslen och kryddig
  • Lätt fruktig

Ofta köpt tillsammans med Alnavit Ekologiska Havrekakor, 125 g

Demmers Teehaus Svart Te "Ceylon Nuwara Eliya FOP", 100 g 86 kr (860 kr / kg)
Alnavit Ekologiska Havrekakor, 125 g 29 kr (232 kr / kg)
Totalpris: 115 kr
Beskrivning

Detta storbladiga svarta high grown-te kommer från distriktet Nuwara Eliya, det centrala odlingsområdet på Sri Lanka. I koppen får det en vacker orange färg och bjuder på en sammetslen, kryddig smak med en lätt fruktig ton.

Artikelnr.: DT-00-02811
Innehåll: 100 g
EAN: 9004163028117
Tillverkarnr.: 00-02811
Varumärken: Demmers Teehaus
Te: Lösa
Ursprung: Sri Lanka
Bryggtid: 2 minuter, 3 minuter, 4 minuter, 2 minuter
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: innehåller koffein
Råvarans ursprung: Sri Lanka
Ingredienser

Svart te Ceylon

Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Ansvarigt livsmedelsföretag: DEMMER GmbH, Karl-Tonay-Gasse 34, 1230, Wien, Österrike, www.tee.at

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Demmers Teehaus Svart Te "Ceylon Nuwara Eliya FOP"

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder