CAPUTO Bryggjäst Torr, 100 g
En högt uppskattad ingrediens bland italienska bagare
63 kr
(630 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- 100% från Italien
- Perfekt för focaccia & Pizza
- Från jäsning
Beskrivning
Den bästa torrjästen från den traditionella CAPUTO-kvarnen i Neapel. Många utmärkta bagare svär vid dem. Den unika kvaliteten på denna bryggjäst ger fördelen att bara en tredjedel av den vanliga mängden räcker jämfört med färsk jäst. Perfekt för deg för focaccia, pizza och även söta bakverk.
Anmärkningar om lagring:
Efter öppnande, förvara i kylskåp och använd inom 6 veckor.
Ingredienser
öljäst, Emulgeringsmedel (Sorbitanmonostearat)
Kan innehålla spår av gluten.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1407 / 336 kj / kcal |
| Fett | 5,7 g |
| varav mättade fettsyror | 1 g |
| Kolhydrater | 14,25 g |
| varav socker | 14 g |
| Kostfiber | 26,2 g |
| Protein | 43,7 g |
| Salt | 0,3 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Agromexx Foodmarketing GmbH, Bergstraße 14, 32602 , Vlotho, Tyskland, www.agromexx.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för CAPUTO Bryggjäst Torr
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering