alpro Sojadryck Original, 1 l
Tillverkad av regnskogsfri soja
25 kr
(25 kr / l, inkl. 6% moms.
Varianter:
Egenskaper och fördelar
- Gluten- och laktosfri
- Med vitamin B2, B12 & D
- Låg halt av mättade fettsyror
Beskrivning
Den ursprungliga sojadrycken från alpro är tillverkad av regnskogsfri soja och är naturligt fri från mjölk, laktos och gluten. Den har låg halt av mättade fettsyror och är berikad med vitaminerna B2, B12 och D.
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 163 / 39 kj / kcal |
| Fett | 1,8 g |
| varav mättade fettsyror | 0,3 g |
| varav Enkelomättade fettsyror | 0,4 g |
| varav Fleromättade fettsyror | 1,1 g |
| Kolhydrater | 2,5 g |
| varav socker | 2,5 g |
| Kostfiber | 0,5 g |
| Protein | 3 g |
| Salt | 0,09 g |
| Vitamin D | 0,75 µg |
| Vitamin B2 (riboflavin) | 0,21 mg |
| Vitamin B12 (kobalamin) | 0,38 µg |
| Järn | 0,3 mg |
| Magnesium | 38 mg |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Danone Österreich GmbH, Halleiner Landesstraße 58, 5412, Puch/Hallein, Österrike, www.danone.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för alpro Sojadryck Original
1 kundrecension i alla språk
5,0 av 5 stjärnor
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering