alpro Proteindrink Naturell, 1 l
Ditt mjölkalternativ med växtbaserat protein
28 kr
(28 kr / l, inkl. 6% moms.
Varianter:
Egenskaper och fördelar
- Fri från mjölk & laktos
- Glutenfri & växtbaserad
- Rik på fibrer
Beskrivning
Den naturliga proteindrycken från alpro förfinar ditt kaffe eller müsli som ett mjölkalternativ med växtbaserat protein. Dryckens recept är naturligt fritt från mjölk, laktos och gluten. Istället är proteindrycken rik på fibrer och innehåller vitaminerna B2, B12 och D.
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 239 / 57 kj / kcal |
| Fett | 2,8 g |
| varav mättade fettsyror | 0,5 g |
| varav Enkelomättade fettsyror | 0,6 g |
| varav Fleromättade fettsyror | 1,7 g |
| Kolhydrater | 2,5 g |
| varav socker | 2,5 g |
| Kostfiber | 0,9 g |
| Protein | 5 g |
| Salt | 0,1 g |
| Vitamin D | 0,75 µg |
| Vitamin B2 (riboflavin) | 0,21 mg |
| Vitamin B12 (kobalamin) | 0,38 µg |
| Järn | 0,4 mg |
| Magnesium | 61 mg |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Danone Österreich GmbH, Halleiner Landesstraße 58, 5412, Puch/Hallein, Österrike, www.danone.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för alpro Proteindrink Naturell
2 kundrecensioner i alla språk
5,0 av 5 stjärnor
| 5 stjärnor | | 5 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
5 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 2 recensioner tillgängliga på andra språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering