Alnatura Vilda Lingon, Eko, 220 g
Perfekt för kvarg desserter tårtfyllningar och till vilt
25 kr
(114 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ekologisk kvalitet
- Från certifierad vildinsamling
- Vegansk
Beskrivning
Alnatura ekologiska vilda lingon kommer från certifierad vildplockning. Lätt sötade med betsocker. Passar utmärkt till desserter, kvarg, fyllningar eller som klassiskt tillbehör till vilt, svamprätter eller schnitzel.
| Artikelnr.: | MM-135063 |
|---|---|
| Innehåll: | 220 g |
| EAN: | 4104420034341 |
| Tillverkarnr.: | 135063 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 687 / 164 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 40 g |
| varav socker | 40 g |
| Kostfiber | 2 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Vilda Lingon, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering