Alnatura Speltflingor Stora Blad Ekologisk, 500 g
För olika frukostkreationer & för bakning
24 kr
(48 kr / kg, inkl. 25% moms.
Natur:
Egenskaper och fördelar
- Flingad med stora blad
- Från hela speltkorn
- Demeter ekologisk kvalitet
Beskrivning
Mjuka, storbladiga flingor gjorda av hela speltkorn lovar en nötig smak och fungerar bland annat som en grundläggande ingrediens i din müsliskål. Olika desserter som söta grytor, kakor och müslibarer kan också tillagas underbart med dinkelflingor från Alnatura
Ingredienser
Fullkornsspeltflingor[1]
- från Demeter ekologiskt jordbruk
Kan innehålla spår av soja, mjölk, mandel, nötter, sesam och lupin.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1474 / 352 kj / kcal |
| Fett | 2,6 g |
| varav mättade fettsyror | 0,2 g |
| Kolhydrater | 64 g |
| varav socker | 1,7 g |
| Kostfiber | 8,4 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Speltflingor Stora Blad Ekologisk
5,0 av 5 stjärnor
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering