Alnatura Sesamolja, Eko, 250 ml
Mångsidig användning
50 kr
(200 kr / l, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Nötig & mild
- Kallpressad
- Ekologisk kvalitet
Beskrivning
Ekologisk sesamolja från Alnatura är kallpressad i första pressningen. Den har en mild och nötig smak och passar utmärkt till grönsaks-, ris- och linsrätter. Oljan kan även användas i fruktdesserter och bakverk. Den är inte lämplig för stekning eller fritering.
| Artikelnr.: | MM-141715 |
|---|---|
| Innehåll: | 250 ml |
| EAN: | 4104420261020 |
| Tillverkarnr.: | 141715 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
Ingredienser
Sesamolja[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 3467 / 828 kj / kcal |
| Fett | 92 g |
| varav mättade fettsyror | 14 g |
| Kolhydrater | 0,5 g |
| varav socker | 0,5 g |
| Kostfiber | 0,5 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Sesamolja, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering