Alnatura Senap Medelstark, Eko, 200 g
Av färskmalda senapsfrön
17 kr
(85 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Mild hetta
- Ekologisk kvalitet
- Vegansk
Beskrivning
Ekologisk senap med medelstark smak från Alnatura tillverkas av nymalda senapsfrön. Senapen är ett perfekt tillbehör vid grillning och passar även bra för att förhöja såser, dippar och mer.
| Artikelnr.: | MM-129827 |
|---|---|
| Innehåll: | 200 g |
| EAN: | 4104420209152 |
| Tillverkarnr.: | 129827 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | A - gluten |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Förvaras i kylskåp efter öppning |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 368 / 88 kj / kcal |
| Fett | 5,8 g |
| varav mättade fettsyror | 0,4 g |
| Kolhydrater | 1,5 g |
| varav socker | 0,9 g |
| Kostfiber | 4,1 g |
| Protein | 5,5 g |
| Salt | 2,7 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Senap Medelstark, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering