Alnatura Plommon, Eko, 200 g
Urkärnade torkade frukter
43 kr
(215 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Intensivt fruktig
- Ekologisk kvalitet
- Mångsidig användning
Beskrivning
Ekologiska plommon från Alnatura är urkärnade och har en intensivt fruktig smak. De konserveras genom torkning och pastörisering. En naturlig sockerkristallisering kan ge en vit yta. Plommonen kan avnjutas som de är och passar även utmärkt i müsli och liknande. De ger även salta rätter en extra smakdimension.
| Artikelnr.: | MM-125177 |
|---|---|
| Innehåll: | 200 g |
| EAN: | 4104420143906 |
| Tillverkarnr.: | 125177 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
Ingredienser
Plommon[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1147 / 274 kj / kcal |
| Fett | 0,8 g |
| varav mättade fettsyror | 0,3 g |
| Kolhydrater | 60 g |
| varav socker | 36 g |
| Kostfiber | 8,5 g |
| Protein | 2,4 g |
| Salt | 0,02 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Plommon, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering