Alnatura Linsgrönsaker med Couscous, Babyburk, Eko, 190 g
Finmixad grönsakspuré
16 kr
(84 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Från 6 månaders ålder
- Ekologisk kvalitet (Demeter)
- Utan tillsatt salt (naturligt salt)
Beskrivning
Alnatura ekologisk linsgryta med couscous är en bra grönsaksrätt till en vegetarisk måltid. Produkten är i ekologisk kvalitet och tillverkas utan tillsatt salt (ingredienserna innehåller naturligt salt). Morötterna kommer från Demeter-certifierat ekologiskt jordbruk.
| Artikelnr.: | MM-145777 |
|---|---|
| Innehåll: | 190 g |
| EAN: | 4104420137844 |
| Tillverkarnr.: | 145777 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Åldersrekommendation: | från 6 månader |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegetarisk |
| Råd om lagring: | När förpackningen öppnats, förvara den i kylskåp och konsumera senast följande dag. |
| Egenskaper: | fri från tillsatt salt |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 226 / 54 kj / kcal |
| Fett | 1,3 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 7,4 g |
| varav socker | 2,5 g |
| Kostfiber | 2,1 g |
| Protein | 2,1 g |
| Salt | 0,03 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Linsgrönsaker med Couscous, Babyburk, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering