Alnatura Hirs, Eko, 1 kg
För söta och salta rätter
57 kr
(57 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Nötig smak
- Finkornig
- Ekologisk kvalitet
Beskrivning
Finmalen ekologisk hirs från Alnatura imponerar med sin lätt nötiga smak. Den passar perfekt till både söta och salta rätter. Hirs är god i grönsaksgratänger, soppor och som ingrediens i fruktiga och krämiga desserter.
| Artikelnr.: | MM-129214 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 kg |
| EAN: | 4104420254305 |
| Tillverkarnr.: | 129214 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert, Naturland |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | A - gluten, F - Sojabönor, G - Mjölk, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
hirs[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1520 / 363 kj / kcal |
| Fett | 3,9 g |
| varav mättade fettsyror | 0,9 g |
| Kolhydrater | 69 g |
| varav socker | 1,6 g |
| Kostfiber | 3,9 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Hirs, Eko
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering