Alnatura Grönkorn, Eko, 500 g
Perfekt för alla typer av rätter
32 kr
(64 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Aromatisk & kryddig smak
- Ekologisk kvalitet
- Mångsidig användning
Beskrivning
Alnatura ekologisk grönkärna imponerar med sin aromatiskt kryddiga smak. Den är en riktig allroundprodukt i köket: hel eller krossad passar den som tillbehör, i gratänger, soppor och sallader.
| Artikelnr.: | MM-111192 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4104420011908 |
| Tillverkarnr.: | 111192 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | F - Sojabönor, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Grünkern (halv moget dinkel)[1]
- aus biologischer Landwirtschaft, Grünkern ist eine WEIZENART
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1432 / 342 kj / kcal |
| Fett | 2,7 g |
| varav mättade fettsyror | 0,3 g |
| Kolhydrater | 63 g |
| varav socker | 0,7 g |
| Kostfiber | 8,8 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Grönkorn, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering