Alnatura Flerblomshonung, Eko, 500 g
Blommig och aromatisk smak
54 kr
(108 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Gyllengul färg
- Ekologisk kvalitet
- Krämig konsistens
Passar med
Beskrivning
Denna ekologiska blomsterhonung från Alnatura imponerar med sin blommiga och aromatiska smak, fina doft och gyllengula färg. Tack vare sin krämiga konsistens passar den utmärkt som pålägg och för att söta olika rätter.
| Artikelnr.: | MM-130443 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4104420024489 |
| Tillverkarnr.: | 130443 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och mörkt, Återförslut förpackningen efter användning |
Ingredienser
Blütenhonig[1]
- Bio
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1256 / 300 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 75 g |
| varav socker | 75 g |
| Kostfiber | 0,5 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Flerblomshonung, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering