Alnatura Ekologiskt Speltmjöl typ 1050, 1 kg
Mjöl för bakning av bröd
35 kr
(35 kr / kg, inkl. 25% moms.
Mjöltyper:
Egenskaper och fördelar
- Perfekt för bröd och bakverk
- Lätt mald
- Ekologisk kvalitet från Tyskland
Beskrivning
Detta mjöl är lättmalt och innehåller därför några av komponenterna i hela speltkornet. Det är därför speltmjöl typ 1050 är den perfekta grundingrediensen för hembakat bröd samt salta och söta bakverk. Denna mjölvariant är också perfekt för tillagning av salta rätter.
Ingredienser
Dinkelmjöl typ 1050[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1436 / 343 kj / kcal |
| Fett | 1,8 g |
| varav mättade fettsyror | 0,3 g |
| Kolhydrater | 67 g |
| varav socker | 1,4 g |
| Kostfiber | 5,2 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Ekologiskt Speltmjöl typ 1050
1 kundrecension i alla språk
4,8 av 5 stjärnor
| 5 stjärnor | | 3 | (75%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 1 | (25%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
4 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering