Alnatura Edition Pinot Grigio, Eko, 750 ml
Torrt vitt vin från Italien
Egenskaper och fördelar
- Alkoholhalt 12 %
- Torrt vitt vin
- Ekologisk kvalitet
Liknande produkter
Beskrivning
Alnatura ekologisk Edition Pinot Grigio är ett torrt vitt vin från Italien. Smaken präglas av en frisk bouquet av krusbär och citrusfrukter. Det passar därför mycket bra till fisk och lätta grönsaksrätter.
| Artikelnr.: | MM-139821 |
|---|---|
| Innehåll: | 750 ml |
| EAN: | 4104420185470 |
| Tillverkarnr.: | 139821 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Årgång: | 2022 |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och mörkt, Återförslut förpackningen efter användning |
| Alkoholhalt: | 12,0 volymprocent |
| Egenskaper: | alkoholhaltig |
Ingredienser
Trauben[1], Antioxidantien (Sulfiter)
- från Demeter ekologiskt jordbruk
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 ml |
|---|---|
| Energi | 306 / 73 kj / kcal |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 1,6 g |
| varav socker | 0,6 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Edition Pinot Grigio, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.800 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering