Alnatura Dadlar Urkärnade, Eko, 200 g
Mångsidig ingrediens för många rätter
22 kr
(110 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Sötaktig
- Ekologisk kvalitet
- Osulfiterad
Beskrivning
Ekologiska dadlar urkärnade från Alnatura imponerar med sin fruktiga och lätt honungsliknande smak. De konserveras genom torkning och pastörisering. Dadlarna kan avnjutas som de är och passar även utmärkt i müsli eller fruktsallad. De kan också användas i chutneys och curryrätter för att ge en exotisk smak.
| Artikelnr.: | MM-125178 |
|---|---|
| Innehåll: | 200 g |
| EAN: | 4104420024663 |
| Tillverkarnr.: | 125178 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt, Återförslut förpackningen efter användning |
Ingredienser
Dattlar[1]
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 1239 / 296 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,2 g |
| Kolhydrater | 67 g |
| varav socker | 55 g |
| Kostfiber | 8,7 g |
| Protein | 2,3 g |
| Salt | 0,03 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Dadlar Urkärnade, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering