Alnatura Bioland Surkål, Eko, 500 g
God både kall och varm
18 kr
(36 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Vitkål från Tyskland
- Ekologisk kvalitet
- Växtbaserat recept
Beskrivning
Alnatura Bioland surkål är en klassiker inom det tyska köket. Vitkålen finstrimlas efter skörd och förädlas varsamt genom mjölksyrejäsning. Surkålen passar vid alla tillfällen - som tillbehör eller som bas i grytor och sallader.
| Artikelnr.: | MM-129963 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 g |
| EAN: | 4104420033849 |
| Tillverkarnr.: | 129963 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Råd om lagring: | Efter öppnandet, förvara i kylskåp och konsumera inom några dagar, Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
vitkål[1], Meersalz
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 100 / 24 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 3,3 g |
| varav socker | 1,1 g |
| Kostfiber | 2,1 g |
| Protein | 1,3 g |
| Salt | 1,3 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Bioland Surkål, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.800 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering