Alnatura Bakpulver Reinweinstein, Eko, 72 g
Perfekt för luftiga degar
10 kr
(139 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Ekologisk kvalitet
- Glutenfri
- Vegansk
Beskrivning
Alnatura ekologiskt bakpulver med vinsten består av en blandning av majsstärkelse, vinsten och bikarbonat. Det passar perfekt till mjuka kakor, mördeg, småkakor och andra luftiga degar. En påse räcker till 500 g mjöl. Produkten är ekologisk, glutenfri och vegansk. Varje förpackning innehåller 4 påsar.
| Artikelnr.: | MM-212830 |
|---|---|
| Innehåll: | 72 g |
| EAN: | 40045399 |
| Tillverkarnr.: | 212830 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk, Glutenfri |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
| Egenskaper: | fri från gluten |
Ingredienser
Majsstärkelse[1], Backtriebmittel (Natriumvätekarbonat (E500ii)), Syrabildare (25 % Monokaliumtartrat (E336))
- från ekologisk odling
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 737 / 176 kj / kcal |
| Fett | 0,5 g |
| varav mättade fettsyror | 0,1 g |
| Kolhydrater | 44 g |
| varav socker | 0,5 g |
| Kostfiber | 0,5 g |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 17,1 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Bakpulver Reinweinstein, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering