Alnatura Amarant-Mörk Chokladbar, Eko, 25 g
Med puffad amarant
14 kr
(560 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Mörk choklad
- Ekologisk kvalitet
- Praktisk att ta med
Beskrivning
Alnatura amarant mörk chokladbar i ekologisk kvalitet är ett perfekt mellanmål. Amaranten, som är förfinad med honung, är täckt av mörk choklad. Kakaohalten i chokladen är minst 70 %.
| Artikelnr.: | MM-132568 |
|---|---|
| Innehåll: | 25 g |
| EAN: | 4104420144149 |
| Tillverkarnr.: | 132568 |
| Varumärken: | Alnatura |
| Kvalitetsstämpel: | Bio zertifiziert |
| Spår av: | A - gluten, F - Sojabönor, G - Mjölk, H - Nötter, N - Sesamfrön |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2127 / 508 kj / kcal |
| Fett | 26 g |
| varav mättade fettsyror | 16 g |
| Kolhydrater | 50 g |
| varav socker | 33 g |
| Kostfiber | 8,3 g |
| Protein | 9,8 g |
| Salt | 0,01 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Tyskland, www.alnatura.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Alnatura Amarant-Mörk Chokladbar, Eko
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering