Zotter Schokoladen Tusenbladsnougat, Eko, 70 g

Krispig chokladnjutning att smälta för

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Egenskaper och fördelar

  • Extra mörk mjölkchoklad
  • Med hasselnötsnougat & våffelkrokant
  • Extra krispig & smälter i munnen

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Glühbirn-mix Ekologisk, 130 g

Zotter Schokoladen Tusenbladsnougat, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Glühbirn-mix Ekologisk, 130 g 78 kr (600 kr / kg)
Totalpris: 133 kr
Beskrivning

Med den handgjorda chokladen Tusenbladsnougat från Zotter väntar en härligt krispig och nötig smakupplevelse. Den här mästerliga kreationen av fin hasselnötsnougat, krispig våffelkrokant och choklad som smälter i munnen ger ett oförglömligt knaster i varje tugga.

Artikelnr.: ZSM-16163
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403012320
Tillverkarnr.: 16163
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Spår av: C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Rohrohrzucker[1], 20 % Haselnüsse[2], Kakaomassa[1], Kakaosmör[1], Waffelkrokant[2] (Vetemjöl[2], Zucker[2], Butter[2], Skummjölkspulver[2], extrakt av kornmalt[2], Salt), Mjölkpulver[2], Skummjölkspulver[2], Hasselnötsolja[2], Emulgator (Sojalecithin[2]), Vollrohrzucker[1], Bergsalt, Kardamom (Elettaria cardamomum)[2], Vaniljpulver[1], Sternanis[2], 60 % minst kakao i mörk choklad[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 2311 / 552 kj / kcal
Fett 36 g
  varav mättade fettsyror 15 g
Kolhydrater 48 g
  varav socker 40 g
Protein 8,7 g
Salt 0,34 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Tusenbladsnougat, Eko