Zotter Schokoladen Tack, Eko, 70 g

Fin ekologisk choklad som ett sött tack

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Egenskaper och fördelar

  • Mjölkchoklad
  • Med vaniljganache & mandelnougat
  • Med mandelkrokant

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Drickchoklad Bitter Classic Ekologisk, 110g

Zotter Schokoladen Tack, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Drickchoklad Bitter Classic Ekologisk, 110g 83 kr (755 kr / kg)
Totalpris: 138 kr
Beskrivning

Med den handgjorda chokladen Tack från Zotter visar du din uppskattning på det sötaste sättet. Den omsorgsfullt utformade chokladkakan förenar ett hölje av len mjölkchoklad med en fyllning av vaniljganache, mandelnougat och mandelkrokant.

Artikelnr.: ZSM-16669
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403089445
Tillverkarnr.: 16669
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Spår av: A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], 11 % Frystorkade aprikoser[2], Marsipan[2] (11 % Mandeln[2], Zucker[2], Invertzuckersirup[2]), 9 % Mandeln[2], 9 % Koncentrat av aprikos[2], Invertzuckersirup[2], Mjölkpulver[2], Kakaomassa[1], Skummjölkspulver[2], Waffelkrokant[2] (2 % Vetemjöl[2], Zucker[2], Butter[2], Skummjölkspulver[2], extrakt av kornmalt[2], Salt), Sött vasslepulver[2], Butter[2], Vollrohrzucker[1], Emulgator (Sojalecithin[2]), 0,1 % Vaniljpulver[1], Bergsalt, Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Orangenpulver[2] (apelsinjuicekoncentrat[2], Rismjöl[2]), Rosblad[2], Kanel[2], 40 % minst kakao i mjölkchoklad[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Tack, Eko