Zotter Schokoladen Stensöt På Smörgås, 70 g
Krispig nostalgi i chokladtäcke!
54 kr
(771 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Aromatisk bärhägg-ganache
- Knapriga svartbrödssmulor
- Hasselnötsnougat med anis & kardemumma
Beskrivning
Upplev kakaons fulla potential med denna utsökta choklad från Zotter! Sorten 70 % Uganda är gjord på den unika Semuliki-kakaon från Latitude – ett kooperativ med 2 500 småskaliga odlare. Som certifierad B Corporation arbetar Latitude enligt höga standarder för miljö, socialt ansvar och transparens – vilket ger dig både god smak och gott samvete.
Redan doften avslöjar kvaliteten: intensiva fruktnoter av jordgubb, blåbär och druvor blandas med en tydlig fermentationskaraktär och subtila toner av jord och melass. I smaken utvecklas en marmeladliknande fruktighet med inslag av röda bär, körsbär och blåbär – avrundat med mjuka toner av fudge och karamell. En choklad med djup, karaktär och elegans.
| Artikelnr.: | ZSM-16993 |
|---|---|
| Innehåll: | 70 g |
| EAN: | 9006403086901 |
| Tillverkarnr.: | 16993 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Spår av: | C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
Ingredienser
Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], Kakaomassa[1], Mjölkpulver[2], 6 % Haselnüsse[1], 6 % Felsenbirnen[2], Skummjölkspulver[2], Invertzuckersirup[2], Butter[2], Helmjölk[2], 1 % Roggenmehl[2], Frystorkade blåbär[2], Hasselnötsolja[2], Stärkelse sirap[2], 1 % Speltmjöl[2], Sött vasslepulver[2], Emulgator (sojalecitin[2]), Zitronensaftkonzentrat[2], Vollrohrzucker[1], Bergsalt, Vaniljpulver[1], Kümmel[2], Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2], Zucker[2]), anis[2], Fenchelsamen[2], Kardamom (Elettaria cardamomum)[2], Emulgator (Lecitin från solrosfrön[2]), Koriander[2], Sternanis[2], Kanel[1], 50 % minst kakao i det mörka mjölkchokladägget[2]
- aus fairem Handel, Fair-Handelsanteil insgesamt 70% / aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
- aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2190 / 523 kj / kcal |
| Fett | 36 g |
| varav mättade fettsyror | 19 g |
| Kolhydrater | 43 g |
| varav socker | 39 g |
| Protein | 6,8 g |
| Salt | 0,24 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Stensöt På Smörgås
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering