Zotter Schokoladen Pistage, Eko, 70 g

Pistagechoklad som smälter i munnen

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Egenskaper och fördelar

  • Mörk mjölkchoklad
  • Pistagemarsipan & mandelnougat
  • Med rostade pistagenötter

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Glühbirn-mix Ekologisk, 130 g

Zotter Schokoladen Pistage, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Glühbirn-mix Ekologisk, 130 g 78 kr (600 kr / kg)
Totalpris: 133 kr
Beskrivning

Den här raffinerade ekologiska kreationen från Zotter vinner ditt hjärta med en läcker fyllning av pistagemarsipan, mandelnougat och rostade pistagebitar. Ett tunt lager mörk choklad på utsidan smälter mjukt i munnen.

Artikelnr.: ZSM-16666
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403091158
Tillverkarnr.: 16666
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Spår av: A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], 8 % Haselnüsse[2], Kakaomassa[1], Helmjölk[2], 3 % Pulver av Maroni[2], Skummjölkspulver[2], 3 % Koncentrat av björnbärsjuice[2], 3 % Brombeeren gefriergetrocknet[2], Invertzuckersirup[2], Mjölkpulver[2], 2 % Massa av björnbär[2], Stärkelse sirap[2], Butter[2], Frystorkade tranbär[2], Emulgator (Sojalecithin[2]), Kokosmjölkspulver[2] (Kokosmjölkspulver[2], Maltodextrin[2], Emulgator (Gummi Arabicum[2])), Reisdrinkpulver[2] (Ris[2], Solrosolja[2], Salt), Bergsalt, Kokosraspel[1], Vollrohrzucker[1], Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Vaniljpulver[1], Zitronensaftkonzentrat[2], Emulgator (Sonnenblumenlecithin[2]), Kanel[2], 50 % minst kakao i mjölkchoklad[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Pistage, Eko