Zotter Schokoladen Påskchoklad, Vegansk, Eko, 70 g
Mörk kokosnötskaka med hallon- och kokosfyllning.
54 kr
(771 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Delikat smältande i munnen
- Fruktig fyllning
- Skopad för hand
Beskrivning
Den veganska "Osterschoki" från Zotter är en kärleksfullt designad, handgjord chokladkreation gjord med högkvalitativa ekologiska och Fairtrade-ingredienser. Den kombinerar smältande mörk kokosnötsöverdrag med en fruktig hallon- och kokosnötsfyllning.
| Artikelnr.: | ZSM-16000 |
|---|---|
| Innehåll: | 70 g |
| EAN: | 9006403087588 |
| Tillverkarnr.: | 16000 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU |
| Typ av näring: | Vegan, Vegetarisk |
| Spår av: | A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, F - Sojabönor, G - Mjölk, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Egenskaper: | fri från alkohol |
Ingredienser
Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], Kakaomassa[1], Reisdrinkpulver[2] (Ris[2], Solrosolja[2], Salt), 7 % Kokosraspel[1], 5 % Massa av hallon[2], 4 % Kokosmjölk[2], Invertzuckersirup[2], 3 % Kokospulver[2] (Kokosnötpasta[2], Kokosnussmilch[2], Kokosmehl[2]), Stärkelse sirap[2], 2 % Frystorkade hallon[2], Koncentrat av ananasjuice[2], 1 % Pulver av hallon[2], Zitronensaftkonzentrat[2], Emulgator (Lecithin (solros)), Frystorkade tranbär, Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Bergsalt, Vaniljpulver[1]
- aus fairem Handel, Fair-Handelsanteil insgesamt 70% / aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
- aus k.b.L.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2102 / 502 kj / kcal |
| Fett | 34 g |
| varav mättade fettsyror | 22 g |
| Kolhydrater | 44 g |
| varav socker | 35 g |
| Protein | 2,9 g |
| Salt | 0,09 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Påskchoklad, Vegansk, Eko
Populära kategorier:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.850 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering