Zotter Schokoladen Påskägg med Glitter-Höna de Luxe Ekologiskt, 100 g
Söt och läcker chokladöverraskning
117 kr
(1 170 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Sött blickfång
- Mjölkchoklad & aprikosöverdrag
- Vacker presentförpackning för påsk
Beskrivning
Hur sött är inte det? I detta mjölkchokladägg med 50 % kakaohalt finns en söt kyckling gjord av aprikoskakaosmör. Ögonen är gjorda av marsipan, näbben och fötterna är gjorda av gojibär och grenen är gjord av mandelnougatchoklad.
Presentförpackningens storlek (BxHxD): 21 x 8 x 2 cm
| Artikelnr.: | ZSM-24492 |
|---|---|
| Innehåll: | 100 g |
| EAN: | 9006403084082 |
| Tillverkarnr.: | 24492 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Spår av: | A - gluten, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Egenskaper: | fri från alkohol |
Ingredienser
Rohrohrzucker[1], Kakaomassa[1], 21 % Kakaosmör[1], Mjölkpulver[2], Skummjölkspulver[2], 3 % Frystorkade aprikoser[2], Mandeln[2], Goji Beeren[2], Emulgator, Sojalecithin[2], Emulgator, Solroslecitiner[2], Sött vasslepulver[2], Vollrohrzucker[1], Vaniljpulver[1], Bergsalt, Ingwer Pulver[2], Kanel[1]
- aus fairem Handel, Fair-Handelsanteil insgesamt 79% / aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
- aus fairem Handel, Fair-Handelsanteil: 79%
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2370 / 566 kj / kcal |
| Fett | 38 g |
| varav mättade fettsyror | 22 g |
| Kolhydrater | 45 g |
| varav socker | 43 g |
| Protein | 8,1 g |
| Salt | 0,17 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Påskägg med Glitter-Höna de Luxe Ekologiskt
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Populära kategorier:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.800 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering