Zotter Schokoladen MiXing Fruktig Påskhare, Eko, 100 g
Fruktig och färgglad påskchoklad
107 kr
(1 070 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Tillverkad av fruktiga couverturer
- Kärleksfullt dekorerade
- Utan konstgjorda färgämnen
Beskrivning
Den fruktiga påskharen från Zotter är en konstnärligt utformad påskchokladfigur som kombinerar olika fruktiga och smakrika överdrag. Chokladharen är gjord av en kombination av blåbärs- och svartvinbärsöverdrag - utan några konstgjorda färgämnen, eftersom färgen uteslutande erhålls från riktiga bär. Chokladkaninen är dekorerad med vit kokosöverdrag, söta marsipanögon, krispig passionsfruktschoklad, rostade pumpakärnor i vit choklad och krispiga kakaonibs i hallonöverdrag.
| Artikelnr.: | ZSM-24583 |
|---|---|
| Innehåll: | 100 g |
| EAN: | 9006403088103 |
| Tillverkarnr.: | 24583 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU |
| Spår av: | A - gluten, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Egenskaper: | fri från alkohol |
Ingredienser
Rohrohrzucker[2], 35 % Kakaosmör[2], Skummjölkspulver[1], 5 % Frystorkade röda vinbär[1], 4 % Frystorkade blåbär[1], Reisdrinkpulver[1] (Ris[1], Solrosolja[1], Salt), Kokosraspel[2], Emulgator (Lecithin (soja)), Pumpakärnor, Kokospulver[1] (Kokosnötpasta[1], Kokosnussmilch[1], Kokosmehl[1]), Mjölkpulver[1], Zitronenpulver[1] (Zitronensaftkonzentrat[1], Majsstärkelse[1]), Passionsfrukt frystorkad[1] (Maltodextrin[1], Maracujasaftkonzentrat[1]), Magermilchjoghurtpulver[1], Frystorkade hallon[1], Kakaobönsbitar[2], Sött vasslepulver[1], Vaniljpulver[2], Överdrag[1] (Glukossirap[1], Stabilisator (Gummi Arabicum[1])), Solrosolja[1], Bergsalt, Vollrohrzucker[2], Emulgator (Lecithin (solros)), Kurkuma (Curcuma longa), Kanel[1]
- aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
- aus fairem Handel,Fair-Handelsanteil: 81%,aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2406,55 / 574,80 kj / kcal |
| Fett | 37 g |
| varav mättade fettsyror | 22 g |
| Kolhydrater | 55 g |
| varav socker | 52 g |
| Protein | 3 g |
| Salt | 0,1 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen MiXing Fruktig Påskhare, Eko
Populära kategorier:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering