Zotter Schokoladen Mandelpralin Intense, 70 g
Intensiv och franskinspirerad
54 kr
(771 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Mörkrostat mandelnougat
- Chokladskal med 70 % & 80 % kakao
- Superlen & vegansk
Beskrivning
Denna kreation från Zotter är både vegansk och inspirerad av fransk chokladkonst – en hyllning till klassisk mörk nougat.
I centrum står en mörkrostad mandelnougat med intensiv mandelsmak. För att förstärka smaken blandas nougaten med fin choklad innehållande hela 80 % kakao och avrundas med en nypa salt. Resultatet? En fyllning som är len, kraftfull och precis lagom söt. Extra lyxig blir det tack vare det dubbla chokladöverdraget: först ett tunt lager med 80 % kakao, sedan ett yttre täcke av 70 % mörk choklad. Ren och ädel chokladnjutning!
| Artikelnr.: | ZSM-16992 |
|---|---|
| Innehåll: | 70 g |
| EAN: | 9006403087083 |
| Tillverkarnr.: | 16992 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Typ av näring: | Vegan |
| Spår av: | A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, G - Mjölk, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
Ingredienser
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2474 / 591 kj / kcal |
| Fett | 44 g |
| varav mättade fettsyror | 18 g |
| Kolhydrater | 38 g |
| varav socker | 31 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0,08 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Mandelpralin Intense
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.700 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering