Zotter Schokoladen Mandelnougat med Röda Nötter, Eko, 70 g

Handgjord ekologisk choklad med härligt krisp

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Egenskaper och fördelar

  • Extra mörk mjölkchoklad
  • Med vit nougat & valnötter
  • Smaksatt med kanel & fläderbärssaft

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Glühbirn-mix Ekologisk, 130 g

Zotter Schokoladen Mandelnougat med Röda Nötter, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Glühbirn-mix Ekologisk, 130 g 78 kr (600 kr / kg)
Totalpris: 133 kr
Beskrivning

Den här extra mörka ekologiska mjölkchokladen från Zotter är fylld med ljus nougat av mandlar och vit choklad. Valnötter som fått dra i kanel och fläderbärssaft ger ett härligt knaprigt inslag.

Artikelnr.: ZSM-16667
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403091066
Tillverkarnr.: 16667
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Spår av: A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], 11 % Mandeln[2], Kakaomassa[1], Butter[2], grädde[2], Mjölkpulver[2], Invertzuckersirup[2], 2 % Frystorkade hallon[2], Passionsfrukt frystorkad[2] (2 % Maltodextrin[2], Maracujasaftkonzentrat[2]), 1 % Koncentrat av hallon[2], Skummjölkspulver[2], Helmjölk[2], 1 % Frystorkad mango[2], Bergsalt, Emulgator (Sojalecithin[2]), Sött vasslepulver[2], Vollrohrzucker[1], Vaniljpulver[1], Kanel[2], 50 % minst kakao i mörk choklad[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Mandelnougat med Röda Nötter, Eko