Zotter Schokoladen Maibär + Lavendel Ekologisk, 70 g
Choklad med 70% kakaohalt
50 kr
(714 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Fin macadamiaugagate med lavendel
- Delikat majbärsganache
- Unik arom
Beskrivning
Denna choklad bjuder på en sann smakupplevelse! Den mörka chokladen med 70 % kakao utgör den perfekta basen för en fyllning av finaste macadamianougat, förfinad med lavendelolja och krispiga karamellbitar. Den särskilda karaktären får chokladen från den subtila majbärsganachen, som rundas av med vit choklad och en touch av citron. En unik kombination av fruktiga och blommiga smaker!
| Artikelnr.: | ZSM-16976 |
|---|---|
| Innehåll: | 70 g |
| EAN: | 9006403079620 |
| Tillverkarnr.: | 16976 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Spår av: | A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Egenskaper: | fri från alkohol |
Ingredienser
Rohrohrzucker[1], Kakaomassa[1], Kakaosmör[1], 7 % Macadamia-nötter[1], 6 % Maibeeren[2], Mjölkpulver[2], Skummjölkspulver[2], Invertzuckersirup[2], Sött vasslepulver[2], Krisp med karamell[2] (Rohrohrzucker[2], Glukossirap[2], Butter[2], Meersalz, Emulgator (Sojalecitin (E322)[2])), Butter[2], Helmjölk[2], Stärkelse sirap[2], Vollrohrzucker[1], Zitronensaftkonzentrat[2], Emulgator (Sojalecitin (E322)[2]), Bergsalt, Vaniljpulver[1], Kanel[1], Kardamom (Elettaria cardamomum)[2], Pulver av tonkaböna[2], Koriander[2], 0,001 % Lavendelöl[2], 70 % minst kakao i mörk choklad[2]
- aus fairem Handel, Fair-Handelsanteil insgesamt 79% / aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
- aus k.b.L.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2173 / 519 kj / kcal |
| Fett | 35 g |
| varav mättade fettsyror | 19 g |
| Kolhydrater | 44 g |
| varav socker | 41 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 0,16 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Maibär + Lavendel Ekologisk
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.700 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering