Zotter Schokoladen Karpkaviar & Gelébär, Eko, 70 g

Annorlunda ekologisk choklad med äkta karpkaviar

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Egenskaper och fördelar

  • Mörk mjölkchoklad
  • Med karpkaviarganache
  • Nötig & fruktig njutning

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Cheesecake Ekologisk, 70 g

Zotter Schokoladen Karpkaviar & Gelébär, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Cheesecake Ekologisk, 70 g 53 kr (757 kr / kg)
Totalpris: 108 kr
Beskrivning

Med den handgjorda chokladen Karpkaviar & gelébär från Zotter ger du dig ut på ett unikt och djärvt smakäventyr. Den här extravaganta kreationen förenar mörk mjölkchoklad med karpkaviarganache, bärgelé, mandelnougat och karamelliserade vallmofrön.

Artikelnr.: ZSM-16678
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403091127
Tillverkarnr.: 16678
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Spår av: A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Kakaomassa[1], 14 % Cashews[1], 13 % getrocknetes Dattelpulver[1], Kakaosmör[1], 12 % gefriergetrocknete Ananas[2], 11 % Lönnsocker[2], 7 % Koncentrat av ananasjuice[2], 5 % Dadelsirap[2], Emulgator (Sonnenblumenlecithin[2]), Timut peppar[2], Bergsalt, Vaniljpulver[1], Kanel[2], 70 % minst kakao i mörk choklad[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 2106 / 503 kj / kcal
Fett 31 g
  varav mättade fettsyror 16 g
Kolhydrater 44 g
  varav socker 37 g
Protein 6,8 g
Salt 0,17 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Karpkaviar & Gelébär, Eko