Zotter Schokoladen Karamell Vegansk & Ekologisk, 70 g
Fördjupa dig i chokladens värld
47 kr 53 kr -11%
(671 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Med cashew & risdrink
- Förfinad med vanilj & citron
- Alkoholfri & vegan
Beskrivning
Denna veganska karamellchoklad är ett mästerverk inom chokladkonsten. De nykaramelliserade cashewnötterna ger en subtil sötma och ett intensivt nötsmak. Tillsammans med cashewdryck och rischoklad skapas en krämig, len textur. Fina toner av vanilj, citron och salt fulländar smakupplevelsen och ger en perfekt balans. Låt dig förtrollas av smakerna av karamell, cashewnougat, rostat ris och aprikosmarmelad.
| Artikelnr.: | ZSM-20642 |
|---|---|
| Innehåll: | 70 g |
| EAN: | 9006403079743 |
| Tillverkarnr.: | 20642 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Typ av näring: | Vegan |
| Spår av: | A - gluten, E - Jordnötter, F - Sojabönor, G - Mjölk, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Egenskaper: | fri från alkohol |
Ingredienser
Rohrohrzucker[1], 29 % Kakaosmör[1], Reisdrinkpulver[2] (Ris[2], Solrosolja[2], Salt), 5 % Cashews[1], Cashewdrinkpulver[2] (4 % Cashewdrink[2], Maltodextrin[2] (Tapioka)), Bergsalt, Emulgator (Lecitin från solrosfrön[2]), Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2], Zucker[2]), Vaniljpulver[1]
- aus fairem Handel, Fair-Handelsanteil insgesamt 78% / aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
- aus k.b.L.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2340 / 559 kj / kcal |
| Fett | 33 g |
| varav mättade fettsyror | 18 g |
| Kolhydrater | 63 g |
| varav socker | 47 g |
| Protein | 1,5 g |
| Salt | 0,21 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Karamell Vegansk & Ekologisk
Populära kategorier:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.700 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering