Zotter Schokoladen Karamell + Citron Ekologisk, 70 g
Spännande kombination av sött och surt
46 kr
(657 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Läcker karamellöverdrag
- Finaste smörkaramellen
- Med mandelnougat & citron
Beskrivning
Omgiven av en mjuk karamell couverture, finns ett lager av mjuk karamell rörd med smör.
För en fruktig kontrast är syrliga, krispiga citronbitar inbäddade i ett lager av mandelnougat förfinad med vit choklad.
En fruktigt söt godbit som skickar smaklökarna på en spännande resa.
| Artikelnr.: | ZSM-16937 |
|---|---|
| Innehåll: | 70 g |
| EAN: | 9006403076384 |
| Tillverkarnr.: | 16937 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Typ av näring: | Glutenfri |
| Ursprung: | Österrike |
| Spår av: | A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Egenskaper: | fri från gluten |
| Råvarans ursprung: | Österrike |
Ingredienser
Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], 13 % Mandeln[2], Butter[2], grädde[2], karamelliserat mjölkpulver[2] (5 % Skummjölkspulver[2], Zucker[2]), Invertzuckersirup[2], Citroner frystorkade[2] (4 % Zucker[2], Zitronensaftkonzentrat[2], Mango[2], Stärkelse[2]), Mjölkpulver[2], Krisp med karamell[2] (3 % Rohrohrzucker[2], Glukossirap[2], Butter[2], Meersalz, Emulgator (Lecithin[2] (soja))), Helmjölk[2], Skummjölkspulver[2], Kakaomassa[1], Zitronenpulver[2] (1 % Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2], Zucker[2]), Sött vasslepulver[2], Vollrohrzucker[1], Bergsalt, Emulgator (Lecithin[2] (soja)), Zitronensaftkonzentrat[2], Vaniljpulver[1], Kanel[1], Rosblad[2]
- aus fairem Handel, Fair-Handelsanteil insgesamt 47% / aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
- aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2416 / 577 kj / kcal |
| Fett | 39 g |
| varav mättade fettsyror | 20 g |
| Kolhydrater | 52 g |
| varav socker | 49 g |
| Protein | 5,9 g |
| Salt | 0,53 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Karamell + Citron Ekologisk
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering