Zotter Schokoladen Kaffe-Toffee Ekologisk, 70 g
Inslaget i mandelnougat
46 kr
(657 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Blandning mellan kaffe och karamell
- Upplevelse av njutning
- Med Arabica-kaffebönor
Beskrivning
En förstklassig sötsak med ett spännande smakspel mellan karamell och kaffe: ett fint lager karamell på toppen av en mandelnougat, inlindad i kaffechoklad som utvecklar denna geniala kaffedrift eftersom de rättvisemärkta Arabica-kaffebönorna omvandlas direkt från bönor till bar till kaffechoklad.
| Artikelnr.: | ZSM-16370 |
|---|---|
| Innehåll: | 70 g |
| EAN: | 9006403035640 |
| Tillverkarnr.: | 16370 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Ursprung: | Österrike |
| Spår av: | A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Egenskaper: | fri från artificiella smakämnen, fri från artificiella färgämnen, fri från konserveringsmedel, fri från smakförstärkare |
Ingredienser
rohrzucker[1], Kakaosmör[1], Mandel[2], Butter[2], grädde[2], Mjölkpulver[2], Kakaomassa[1], Invertzuckersirup[2], Vollrohrzucker[1], Sött vasslepulver[2], Helmjölk[2], Skummjölkspulver[2], Malet kaffe[1], Bergsalt, Sojalecitin (E322)[3], Zitronensaftkonzentrat[2], Kaffepulver[1], Vaniljpulver[1], Pulver av citronfrukt[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2], Zucker[2]), Rosblad[2], Kardemumma[2], Kanel[1]
- aus fairem Handel, Fair-Handelsanteil insgesamt 53% / aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
- aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
- Emulgeringsmedel / från kontrollerad ekologisk odling
Kan innehålla spår av alla slags nötter, jordnötter, ägg och sesamfrön.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2374 / 567 kj / kcal |
| Fett | 41 g |
| varav mättade fettsyror | 21 g |
| Kolhydrater | 44 g |
| varav socker | 41 g |
| Protein | 6,6 g |
| Salt | 0,28 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Kaffe-Toffee Ekologisk
| 5 stjärnor | | 3 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
3 recensioner
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering