Zotter Schokoladen The Fusion Hallon i Kakao Ekologisk, 70 g
Delikat mjölkchoklad med hallonöverdrag
46 kr
(657 kr / kg, inkl. 6% moms.
-
Zotter Schokoladen
The Fusion Hallon i Kakao Ekologisk
Delikat mjölkchoklad med hallonöverdrag
46 kr(657 kr / kg) -
-
Zotter Schokoladen
The Fusion Mörk Choklad + Passionsfrukt Apelsin Eko
Mörk choklad förfinad med fruktig täckning
46 kr(657 kr / kg) -
Zotter Schokoladen
The Fusion Mörk Choklad + Tranbär Eko
Mörk choklad med täckglasyr
46 kr(657 kr / kg) -
Zotter Schokoladen
The Fusion Mörk Choklad + Surkörsbär Eko
Choklad förfinad med frukt
46 kr(657 kr / kg) -
Zotter Schokoladen
The Fusion Mörk Choklad + Citron Eko
Mörk choklad med citronkovertur
46 kr(657 kr / kg)
Egenskaper och fördelar
- 40% kakaohalt
- Fruktigt söt smak
- Glutenfri
Beskrivning
Fruktig, bärig och chokladsöt - The Fusion är gjord på len mjölkchoklad med 40 % kakaohalt. Förädlad med aromatisk hallonkuvert.
| Artikelnr.: | ZSM-18654 |
|---|---|
| Innehåll: | 70 g |
| EAN: | 9006403065500 |
| Tillverkarnr.: | 18654 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Ursprung: | Österrike |
| Spår av: | E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
| Egenskaper: | fri från alkohol |
Ingredienser
rohrzucker[3], Kakaosmör[3], Mjölkpulver[1], Kakaomassa[3], Skummjölkspulver[1], 2 % Hallon[1], Sojalecitin (E322)[2], Vaniljpulver[3], Pulver av citronfrukt[1] (Zitronensaftkonzentrat[1], Majsstärkelse[1], Zucker[1]), Bergsalt, 40 % lägsta kakaohalt (i mjölkchokladen)
- aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
- Emulgeringsmedel / från kontrollerad ekologisk odling
- från rättvis handel, total andel rättvis handel: 94% / från kontrollerat ekologiskt jordbruk
Kan innehålla spår av alla typer av nötter, jordnötter och sesamfrön.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2428 / 580 kj / kcal |
| Fett | 39 g |
| varav mättade fettsyror | 23 g |
| Kolhydrater | 50 g |
| varav socker | 49 g |
| Protein | 5,7 g |
| Salt | 0,19 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen The Fusion Hallon i Kakao Ekologisk
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.650 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering