Zotter Schokoladen För Udda Fåglar, Eko, 70 g

Handgjord choklad med fruktig fyllning

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Egenskaper och fördelar

  • Mörk choklad
  • Med vinbärsganache
  • Humoristisk design

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Cheesecake Ekologisk, 70 g

Zotter Schokoladen För Udda Fåglar, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Cheesecake Ekologisk, 70 g 53 kr (757 kr / kg)
Totalpris: 108 kr
Beskrivning

Med den handgjorda chokladen För udda fåglar från Zotter överraskar du chokladälskare med en rejäl dos humor. Den här kreativa chokladkakan kombinerar en lekfull design med extravaganta ingredienser och kakao som smälter i munnen. Den mörka chokladen är fylld med en fruktig och söt vinbärsganache.

Artikelnr.: ZSM-16674
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403089773
Tillverkarnr.: 16674
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Spår av: A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], 11 % Puré av persika[2], Kakaomassa[1], Mjölkpulver[2], Invertzuckersirup[2], Frystorkade aprikoser[2], Skummjölkspulver[2], Stärkelse sirap[2], Mandeln[2], 1 % Koncentrat av persikosaft[2], Sött vasslepulver[2], Emulgator (Sojalecithin[2]), Zitronensaftkonzentrat[2], Vollrohrzucker[1], Bergsalt, Vaniljpulver[1], Lebkuchengewürz[2], Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Kanel[2], Orangenpulver[2] (apelsinjuicekoncentrat[2], Rismjöl[2]), Rosblad[2], 50 % minst kakao i mjölkchoklad[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 2056 / 491 kj / kcal
Fett 31 g
  varav mättade fettsyror 18 g
Kolhydrater 47 g
  varav socker 43 g
Protein 4,9 g
Salt 0,16 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen För Udda Fåglar, Eko

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder