Zotter Schokoladen För Söta Kaniner, Eko, 20 g
Vit choklad med honungskaramellchips
15 kr 22 kr -32%
(750 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Handskuren
- Ekologiska & rättvisemärkta ingredienser
- Delikat njutning
Beskrivning
Minichokladen "For sweet bunnies" från Zotter är en kärleksfullt designad liten godbit som ger en glad påskstämning på bordet. Den handskumpade chokladen kombinerar högkvalitativa ekologiska och Fairtrade-ingredienser med kreativ design. Här smälter delikat vit choklad och krispiga honungskaramellchips samman för att skapa en riktig njutning för gommen - perfekt portionerad för små stunder av njutning eller som ett charmigt tillägg till en påskkorg.
| Artikelnr.: | ZSM-17789 |
|---|---|
| Innehåll: | 20 g |
| EAN: | 9006403075387 |
| Tillverkarnr.: | 17789 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU |
| Spår av: | A - gluten, C - ägg, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
| Egenskaper: | fri från alkohol |
Ingredienser
Rohrohrzucker[3], Kakaosmör[3], Mandeln[1], Karamellchips med honung[1] (Rohrohrzucker[1], Glukossirap[1], Butter[1], Honung[1], Meersalz, Emulgator (Lecithin (soja))), Mjölkpulver, Skummjölkspulver[1], Sött vasslepulver[1], Butter[1], Vollrohrzucker[3], Kakaomassa[3], Solrosolja[1], Emulgator (Lecithin (soja)), Vaniljpulver[2], Bergsalt, Zitronenpulver[1] (Zitronensaftkonzentrat[1], Majsstärkelse[1]), Kanel[1], Rosblad[1]
- aus k.b.L.
- aus fairem Handel, Fair-Handelsanteil insgesamt: 54%
- aus fairem Handel,Fair-Handelsanteil insgesamt: 54%,aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2369,53 / 565,95 kj / kcal |
| Fett | 37 g |
| varav mättade fettsyror | 18 g |
| Kolhydrater | 52 g |
| varav socker | 49 g |
| Protein | 7,7 g |
| Salt | 0,32 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen För Söta Kaniner, Eko
Populära kategorier:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.850 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering