Zotter Schokoladen Fin Nougat I Citron, 70 g
Citrus-nöt-magi: Smältande friskhet!
54 kr
(771 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Uppfriskande citronchoklad
- Krämig cashew-macadamianougat
- Av bästa råvaror
Beskrivning
Se fram emot en chokladupplevelse som är både nötig och uppfriskande! Denna Zotter-choklad börjar med en livlig citronsmak och avslutas i en himmelskt len smältning.
Kärnan i denna kaka är en dubbel nougatdröm: fin cashewnougat och krämig macadamianougat, båda tillverkade i Zotters eget chokladhus och förädlade med en touch mjölkchoklad. Den lena nötfyllningen ramas in av ett tunt lager vit choklad. Kronan på verket är överdraget – en lysande vit citronchoklad som ger dig en uppfriskande kick redan vid första tuggan.
| Artikelnr.: | ZSM-16997 |
|---|---|
| Innehåll: | 70 g |
| EAN: | 9006403087113 |
| Tillverkarnr.: | 16997 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Spår av: | A - gluten, C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus |
Ingredienser
Rohrohrzucker[1], 24 % Kakaosmör[1], 12 % Cashews[1], 8 % Macadamia-nötter[1], Skummjölkspulver[2], Mjölkpulver[2], Sött vasslepulver[2], Zitronenpulver[2] (3 % Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2], Zucker[2]), Butter[2], Kakaomassa[1], Vollrohrzucker[1], Emulgator (sojalecitin[2]), Bergsalt, Vaniljpulver[1], Kanel[1], Kardamom (Elettaria cardamomum)[2], Pulver av tonkaböna[2], Koriander[2]
- från rättvis handel, total andel rättvis handel: 86% / från kontrollerat ekologiskt jordbruk
- aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2366 / 565 kj / kcal |
| Fett | 37 g |
| varav mättade fettsyror | 18 g |
| Kolhydrater | 52 g |
| varav socker | 47 g |
| Protein | 5,4 g |
| Salt | 0,21 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Fin Nougat I Citron
Senaste artiklarna:
Upptäck Piccantino:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.700 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering