Zotter Schokoladen Färgglada Påskharar Ekologisk, 70 g
Knaprig, krispig påskchoklad
54 kr
(771 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- Fruktig körsbärsganache
- Mörk mjölkchoklad
- Hasselnötsnougat med spröda skivor
Beskrivning
I år har påskharen med sig mörk mjölkchoklad 50% fylld med körsbärsganache och hasselnötspralin med våffelkrokant.
| Artikelnr.: | ZSM-16985 |
|---|---|
| Innehåll: | 70 g |
| EAN: | 9006403083979 |
| Tillverkarnr.: | 16985 |
| Varumärken: | Zotter Schokoladen |
| Kvalitetsstämpel: | Ekologisk märkning från EU/icke-EU, Fair |
| Spår av: | C - ägg, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön |
| Råd om lagring: | Förvaras svalt och torrt |
Ingredienser
Rohrohrzucker[1], Kakaomassa[1], Kakaosmör[1], 9 % Haselnüsse[1], 6 % Waffelkrokant[2] (Vetemjöl[2], Zucker[2], Butter[2], Skummjölkspulver[2], extrakt av kornmalt[2], Salt), Mjölkpulver[2], 5 % Sauerkirschen[2], Skummjölkspulver[2], 3 % Vistula koncentrat[2], Invertzuckersirup[2], 2 % Surkörsbär frystorkade[2], Stärkelse sirap[2], 1 % Hasselnötsolja[2], Emulgator (sojalecitin[2]), Vollrohrzucker[1], Sött vasslepulver[2], Emulgator (Lecitin från solrosfrön[2]), Bergsalt, Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2], Zucker[2]), Vaniljpulver[1], Kardamom (Elettaria cardamomum)[2], Bittermandelolja[2], Sternanis[2], Kanel[1]
- från rättvis handel, andel rättvis handel totalt: 71% / från kontrollerad ekologisk odling
- aus k.b.L.
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2165 / 517 kj / kcal |
| Fett | 33 g |
| varav mättade fettsyror | 17 g |
| Kolhydrater | 46 g |
| varav socker | 40 g |
| Protein | 7,1 g |
| Salt | 0,22 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen Färgglada Påskharar Ekologisk
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 10.800 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering