Zotter Schokoladen edelhart & zart Mörk Choklad + Cashew / Hallon, Eko, 70 g

Fruktig ekologisk mörk choklad med nötter

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast torsdag, 08. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Kyld frakt: Ytterligare fraktkostnader på 49,00 kr per order tillkommer för kylda produkter.
Ytterligare information

Egenskaper och fördelar

  • Ren mörk choklad
  • Fruktiga toner
  • Med cashewnougat

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Glühbirn-mix Ekologisk, 130 g

Zotter Schokoladen edelhart & zart Mörk Choklad + Cashew / Hallon, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Glühbirn-mix Ekologisk, 130 g 78 kr (600 kr / kg)
Totalpris: 133 kr
Beskrivning

Mörk choklad Cashew Hallon från den österrikiska chokladmanufakturen Zotter är en höjdpunkt för alla som älskar mörk choklad av hög kvalitet. I den här eleganta chokladkakan möter en hög kakaohalt rostade cashewnötters milda smak och mjuka konsistens samt hallonens friska syrlighet. Den skickligt komponerade kombinationen ger en kontrastrik men harmonisk smakupplevelse som varsamt balanserar kakaons fina beska.

Artikelnr.: ZSM-25874
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403087298
Tillverkarnr.: 25874
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Spår av: A - gluten, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Rohrohrzucker[1], 31 % Kakaosmör[1], karamelliserat mjölkpulver[2] (16 % Skummjölkspulver[2], Zucker[2]), 8 % Mandeln[2], Mjölkpulver[2], Zitronenpulver[2] (2 % Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Vollrohrzucker[1], Skummjölkspulver[2], Sött vasslepulver[2], Emulgator (Sojalecithin[2]), 0,2 % Bergsalt, Vaniljpulver[1], Kanel[2], Orangenpulver[2] (apelsinjuicekoncentrat[2], Rismjöl[2]), Rosblad[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen edelhart & zart Mörk Choklad + Cashew / Hallon, Eko