Zotter Schokoladen edelhart & zart Mjölkchoklad + Hasselnöt / Apelsin / Kanel, Eko, 70 g

Ekologisk mjölkchoklad med vintriga smaker av nötter och apelsin

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast torsdag, 08. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Kyld frakt: Ytterligare fraktkostnader på 49,00 kr per order tillkommer för kylda produkter.
Ytterligare information

Egenskaper och fördelar

  • Len mjölkchoklad
  • Fruktiga apelsintoner
  • En aning fin kanel

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen Drickchoklad Bitter Classic Ekologisk, 110g

Zotter Schokoladen edelhart & zart Mjölkchoklad + Hasselnöt / Apelsin / Kanel, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen Drickchoklad Bitter Classic Ekologisk, 110g 83 kr (755 kr / kg)
Totalpris: 138 kr
Beskrivning

Mjölkchoklad Hasselnöt Apelsin Kanel från Zotter är en höjdpunkt för alla som älskar raffinerade smakkombinationer med en lätt vintrig känsla. I den här ekologiska chokladen av hög kvalitet möter en krämig bas som smälter i munnen noggrant utvalda, knapriga hasselnötter. Fruktig apelsin och en fin nypa kanel avrundar chokladkakan och ger en härligt kontrastrik men harmonisk smakupplevelse.

Artikelnr.: ZSM-25873
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403087274
Tillverkarnr.: 25873
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Spår av: A - gluten, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], Mjölkpulver[2], Skummjölkspulver[2], 4 % Macadamia-nötter[1], Sött vasslepulver[2], Passionsfrukt frystorkad[2] (2 % Maltodextrin[2], Maracujasaftkonzentrat[2]), Magermilchjoghurtpulver[2], Vollrohrzucker[1], Emulgator (Sojalecithin[2]), Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Vaniljpulver[1], Bergsalt, Kanel[2], Kardamom (Elettaria cardamomum)[2], Pulver av tonkaböna[2], Koriander[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen edelhart & zart Mjölkchoklad + Hasselnöt / Apelsin / Kanel, Eko

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder