Zotter Schokoladen edelhart & zart Karamellchoklad + Mandel / Citron / Salt, Eko, 70 g

Ekologisk karamellchoklad med mandel, citron och en nypa salt

Ny!

55 kr

(786 kr / kg, inkl. 6% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 70 g

I lager

Leverans senast torsdag, 08. oktober om du beställer senast onsdag klockan 23:59.

Kyld frakt: Ytterligare fraktkostnader på 49,00 kr per order tillkommer för kylda produkter.
Ytterligare information

Egenskaper och fördelar

  • Söt & salt smak
  • Knapriga mandlar & citron
  • Oemotståndlig njutning

Ofta köpt tillsammans med Zotter Schokoladen NougatVariation Ekologisk, 70 g

Zotter Schokoladen edelhart & zart Karamellchoklad + Mandel / Citron / Salt, Eko, 70 g 55 kr (786 kr / kg)
Zotter Schokoladen NougatVariation Ekologisk, 70 g 48 kr (686 kr / kg)
Totalpris: 103 kr
Beskrivning

Karamellchoklad Mandel Citron Salt från den österrikiska chokladmanufakturen Zotter är en höjdpunkt för alla som uppskattar kreativa chokladkombinationer. Den här ekologiska chokladen av hög kvalitet förenar karamellöverdrag som smälter i munnen med noggrant utvalda, naturliga ingredienser. En fin nypa salt bryter elegant av karamellens sötma och skapar den omtyckta kombinationen av sött och salt. Knapriga rostade mandlar och en diskret ton av uppfriskande citron fulländar smakupplevelsen.

Artikelnr.: ZSM-25884
Innehåll: 70 g
EAN: 09006403087267
Tillverkarnr.: 25884
Varumärken: Zotter Schokoladen
Kvalitetsstämpel: Ekologisk märkning från EU/icke-EU
Spår av: A - gluten, E - Jordnötter, H - Nötter, N - Sesamfrön
Råd om lagring: Förvaras svalt, torrt och skyddat från ljus
Egenskaper: fri från alkohol
Ingredienser

Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], Reisdrinkpulver[2] (Ris[2], Solrosolja[2], Salt), 10 % Kokosraspel[1], Kokosmjölkspulver[2] (4 % Kokosmjölkspulver[2], Maltodextrin[2], Emulgator (Gummi Arabicum[2])), 3 % Ube-Pulver[2], Verdickungsmittel (Johannesbrödsbärslimpa[2]), Bergsalt, Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Vaniljpulver[1], Emulgator (Sonnenblumenlecithin[2]), Zitronenöl[2]

  1. från rättvis handel
  2. från ekologisk odling
Näringsvärde
Näringsvärde per 100 g
Energi 2420 / 578 kj / kcal
Fett 38 g
  varav mättade fettsyror 26 g
Kolhydrater 58 g
  varav socker 41 g
Protein 1,1 g
Salt 0,18 g
Juridisk information
Ansvarigt livsmedelsföretag: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Zotter Schokoladen edelhart & zart Karamellchoklad + Mandel / Citron / Salt, Eko

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder